przedszkole

Przedszkole dla dziecka – jak je wybrać?

Czy przedszkole niepubliczne może być lepsze od publicznego. Wszystko zależy od danej placówki. Ale prawda jest taka, że przedszkole niepubliczne zwykle posiada więcej miejsc dla dzieci. Zatem jeżeli żadne inne przedszkole nie chce wziąć naszej pociechy pod swoje skrzydła pozostaje tylko przedszkole niepubliczne.

Państwowe przedszkola zazwyczaj nie wymagają od rodziców, by wnosili jakieś szczególne opłaty na rzecz placówki. Oczywiście jeżeli chodzi o obiady, to trzeba będzie je wykupić. Jeśli przedszkolanka zechce zabrać grupę do zoo czy też do kina także trzeba będzie opłacić swojemu dziecku bilet. Za to zazwyczaj nie pobiera się już opłat za samo uczestniczenie dziecka w przedszkolnych zajęciach – szczególnie na wsiach. Przedszkole niepubliczne natomiast, pobiera od rodziców dodatkowe opłaty na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem i przebywaniem malucha na terenie placówki.

Jednakże takie przedszkole niepubliczne wlicza zwykle w te opłaty obiady dla dziecka, dodatkowe zajęcia i tym podobne. A ponadto w takim przedszkolu dziecko może spędzać więcej czasu aniżeli w publicznym. Jest więc to doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy pracują do późnych godzin wieczornych.

Usamodzielnienia malucha

Usamodzielnianie to proces, który można zrozumieć poprzez różne konteksty. Nie dla wszystkich młodych ludzi, usamodzielnianie się wygląda tak samo. Warto zastanowić się, jak radzą sobie wychowankowie rodzin zastępczych lub domów dziecka. Czasami młody człowiek postawiony jest w sytuacji, w której nie jest w stanie sam poradzić sobie z otaczającą rzeczywistością. Bardzo często brak jest środków pieniężnych, które gwarantują kontynuację nauki oraz odpowiednie warunki bytowe.

Każda historia jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Gdy wychowanek rodziny zastępczej( lub jakiegoś innego ośrodka wychowawczego, szkolnego czy poprawczego )zbliża się do wieku osiągnięcia pełnoletności, wówczas wyznaczany jest opiekun usamodzielnienia. Może to być pracownik socjalny lub osoba z najbliższego otoczenia. Bardzo często opiekunem usamodzielnienia zostaje osoba, która zajmowała się wychowaniem młodego człowieka. Gdy opiekun zostaje zatwierdzony, wówczas w następnym etapie tworzony jest plan, który podopieczny wraz z opiekunem będą wspólnie realizować. Co zakłada plan. Przede wszystkim musi być właściwie ujęty charakter pomocy. Zazwyczaj jest to pomoc finansowa na kontynuację dalszej nauki. Każdy młody człowiek musi dokładnie określić swoje potrzeby.

Chodzi tu przede wszystkim o kierunek drogi, którą chce obrać młody człowiek, który będzie wstępował w dorosłość. Bardzo często potrzebna jest pomoc psychologiczna. Opiekun usamodzielniania również musi pełnić swą funkcję w tym zakresie. Opiekun usamodzielniania jest więc również po to, aby stanowić opokę i źródło racjonalnych porad, rozwiązań i wskazówek dotyczących prywatnego i zawodowego podejścia do rzeczywistości.